Bakan Fikri Işık’tan Teknokent Ziyareti

Arşiv Kategorisinde Yayınlandı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Şanlıurfa’da, Namet Entegre Besi ve Et Tesisi ile Şanlıurfa Teknokent’te incelemelerde bulundu.

Yetkililerden bilgi alan Fikri Işık, Harran Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin yaptığı halay çeken robot hakkında da bilgi aldı. Teknokent’teki firmaları da ziyaret eden Bakan Işık, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Şanlıurfa’nın Türkiye’nin tarıma dayalı sanayisinde önemli merkezlerinden birisi olduğunu söyleyen Bakan Işık, Şanlıurfa yalnız Türkiye’nin değil dünya tarihinin önemli merkezlerinden biri. İnsanlık yürüyüşünün önemli duraklarından biri, özellikle göbekli tepe ile başlayan bilim ve teknolojinin de önemli merkezlerinden birisi olduğunu söyledi.

BÖLGE TURİZMİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Bakan Işık, “Biz, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’yız. Ben elbetteki hükumetin bir üyesi olarak Sayın Başbakanımızın turizmin desteklenmesine yönelik açıkladığı paketi gerçekten çok önemli buluyorum. İnşallah yaşanan sıkıntılardan dolayı bölgemizdeki turizmin en az etkilenmesi için atılan bu adımlar amacına ulaşacak. Bizim bakanlık olarak bilim ve sanayi alanında çalışmalarımız var. Biz Avrupa Birliği projesiyle Şanlıurfa’nın turizm potansiyelinin ortaya çıkarılmasına yönelik çok önemli bir projenin inşallah bugün imza törenini yapacağız ve hayata geçireceğiz” dedi.

TERÖR DOĞUNUN SANAYİSİNİ VURDU

Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Işık, bir gazetecinin terör olaylarının yatırımlara etkilerini sorması üzerine, teröre psikolojik olarak teslim olmayan iller bulunduğunu söyledi. Bu illerden bazılarının Şanlıurfa, Gaziantep ve Adıyaman olduğunu kaydeden Işık, “Bu illerde sanayicilerimiz bizden yatırım için yer istiyor. Biz de şimdi Şanlıurfa’da Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için çalışma başlatıyoruz. Niye? Çünkü sanayicilerimizden bu konuda bize talep geliyor. Biz de bu konuda bütün gücümüzle çalışıyoruz. Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde şu anda 5 bin 700 dönümlük yeni bir genişleme alanı yapıyoruz. Niye? Şanlıurfa’ya sanayici yatırım yapmak istiyor ama maalesef Diyarbakır’da var olan Organize Sanayi Bölge’mizi dolduramıyoruz. Orada var olan yatırımcılar bile maalesef Diyarbakır’da yatırımlarını terör nedeniyle büyütmek istemiyorlar” dedi.

TERÖRÜN YARATMAK İSTEDİĞİ PSİKOLOJİYE TESLİM OLMAYIN

Bölge halkına çağrıda bulunan Bakan Işık, “Buradan benim özellikle bütün bölge halkına çağrım, kesinlikle bu teröre teslim olmamaları, bu psikolojiye teslim olmamaları, bu noktada devletimizin terörle mücadelesine destek vermeleri ve bölge halkının başına en büyük bela olan PKK terör örgütünün buradan tamamen temizlenmesini sağlamamız. Bunu yaptığımız zaman bu bölge tarih açısından, turizm açısından, doğal kaynaklar açısından, en değerli varlığı insanı açısından, her açıdan üretime, kalkınmaya, ihracata en uygun bölgelerimizden biri. Bölgemizdeki karışıklık sürüp gitmeyecek. Yarın bu bölgeler istikrar bulduğu zaman Şanlıurfa’nın stratejik konumunu düşünün, bütün Ortadoğu’ya açılan kapımız. Dolayısıyla burada üretim yapmak büyük bir avantaj. Bu açıdan biz özellikle Mardin’imizin de, Diyarbakır’ımızın da, Şırnak’ımızın da, Hakkari’mizin de, Siirt’imizin de, Batman’ımızın da, her ilimizin bu noktada potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilerek bu illerdeki kalkınmamızı sağlamak istiyoruz. Bu noktada ben özellikle Şanlıurfa halkına teşekkür etmek istiyorum. Bu süreçte, terörle mücadele sürecinde devletinin yanında, hükumetinin yanında ortaya net bir tavır koymaları ve bu terörün oluşturmak istediği psikolojiye teslim olmamaları son derece önemli. Biz de hükumet olarak bu şehrin büyümesi, kalkınması, gelişmesi için elimizden ne geliyorsa yapmak durumundayız. Bu gayretle çalışıyoruz. Bugün burada bulunma sebebimiz, Şanlıurfa’yı ziyaretimizin sebebi bakanlık olarak biz burada daha iyi ne yapabiliriz” şeklinde konuştu.

ŞANLIURFA’YA YENİ YATIRIM MÜJDESİ

Bakan Işık, Şanlıurfa’nın tarihte, bilim ve teknolojide her dönem olduğu gibi şimdi de önemli bir yerinin bulunduğuna dikkati çekerek, teknoloji ve bilim alanında kente yeni çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

Bu kapsamda bakanlıklarının, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığıyla kente bilim merkezi kazandıracağını belirten Işık, “İnşallah birlikte çalışarak bu bölgemize önemli bir bilim merkezini kazandıracağız. Bunun yanında küçük sanayi ile ilgili iki tane tematik sanayi sitesini Şanlıurfa’ya kazandıracağız. Bunlardan biri matbaa diğeri de kundura sanayi sitesini bu ilimize kazandıracağız. Matbaacıları 2016 programına aldık, ayakkabıcılarla ilgili çalışmalar sürüyor, eğer yetişirse ayakkabıcıları da 2016 projesine alacağız. Yine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni, mevcut organize sanayi bölgesini büyüteceğiz. Siverek’e yeni bir organize sanayi bölgesi kurulması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üretimin altyapısını biz hazırlayacağız, yatırımcılarımız da üretecek. Şanlıurfa’nın bu çalışkan gayretli insanına alt yapı sunarak onların üretmesini istihdam oluşturmasını ve hem kendi ekonomilerine hem şehir hem de ülke ekonomisine katkı sağlamalarını istiyoruz. Şu anda teknoparktayız, yeni yeni gelişiyor, büyüyor. Şu anda 12 firmamız var önümüzdeki süreçte inşallah bu firma sayımız artacak. Son derece teknolojik çalışmalar yapılacak bir merkez haline gelecek. Sürekli destekliyoruz, şu ana kadar 7 milyon destek verdik. TÜBİTAK’ın da Ceylanpınar TİGEM’de yenilenebilir enerji olan güneş enerjisi ile ilgili çalışmaları devam ediyor” diye konuştu.

Açıklamalardan sonra Teknokent bünyesindeki firmaların Ar-Ge çalışmalarını yerinde inceleyerek Teknokent defterini imzalayan Fikri Işık, daha sonra işçilerle öğlen yemeğini yemek üzere Organize Sanayi Bölgesi Pınar Süt Tesisleri’ne doğru hareket etti ve incelemelerde bulundu.

Bakan Fikri Işık’ı Teknokent ziyaretinde, Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin, ŞUTB Başkanı Mehmet Kaya, Harran Üniversitesi Yrd.Doç.Dr. Mehmet Akif Nacar ve Teknokent yetkilileri karşıladı. Bakan Işık’a Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, İlçe Belediye Başkanları, parti yetkilileri ve çok sayıda bürokrat eşlik etti.

Haberler & Duyurular