Teknokentlere Geçişlerde Akademik Başarı

Arşiv Kategorisinde Yayınlandı.

Harran Üniversitesi’nin kuruluşunun 25. Yılı Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Teknokentlere Geçişlerde Akademik Başarı”’ adlı söyleşi gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Salih Zeki Yıldız ve aynı üniversiteden Yrd. Doç. Dr. Ali Doğru tarafından gerçekleştirilen söyleşiye; Şanlıurfa Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Üniversite Genel Sekreteri Teknokent Gen. Kurul Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Nacar, Dekanlar, Sanayiciler, Üniversitemiz öğretim üyeleri, yüksek lisans, lisans öğrencileri ve Teknokent’e proje sunmuş girişimciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Şanlıurfa Teknokent Gen. Müd. Öğr. Gör. Uz. Hasan Aydoğdu konuşmasında, Teknoparkın tanımı, birimleri ve 4691 sayılı yasanın sağladığı muafiyetlerden bahsetti. Proje başvurularının nasıl yapılacağını izah etti. Fen Edebiyat Fakültesi Büyük Amfi’de gerçekleşen söyleşide konuşan, Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın “Toplumumuzda bir olgu ilk çıktığında zor kabul edilir. İnsanlarımız biraz daha, bana maddi getirisi olacak mı fikirlerini ön plana çıkarıyor. Bu düşünceyi yıkmaya çalışıyoruz. Allah, ‘Ne kadar çalışırsanız, onun karşılığını göreceksiniz’ der. Yöremizde biraz daha çalışmadan para kazanma yolunu tercih edenler var. Çalışmadan para kazanmak olmaz. Batıda faiz vardır. Onun da çok götürüleri vardır. Duran parayı bankalar kolay kolay yedirmezler. İslam’da da zekât duran paranın cezasıdır. Parayı tutmazsak işler o zaman yürür. Devlet proje yapanlara destek oluyor. 30 sene önce böyle şeyler yoktu. Biz ülke olarak bu fırsatı değerlendirmeli ve geliştirmeliyiz.” dedi.
Program sonunda söyleşiyi gerçekleştiren Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Zeki Yıldız başarı hikayelerinden bahsederek “Şirket kurmanın kolay olduğu, esas olan şirketin hayatiyetini devam ettireceği esasların iyi belirlenmesi gerektiği, proje yaparken ürün ham maddesinin Ülkemizde olanların seçimine dikkat edilmesi gerektiği, akademisyenlerin sanayiciyi ziyaret etmesi gerektiği ve diyalogların sıcak tutulmasına özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Salih Zeki Yıldız; “İnsanlara bahşedilen en önemli değer ömürdür. Ömrümüzü nasıl değerlendirdiğimizi, neler yaptığımızı her zaman sorgulamalıyız. Mutlaka eserlerimizle öne çıkmalıyız. Herkes kendine göre eser otaya koyuyor. Ama bunların fayda katsayısını ölçüp daha yararlı ne yapabilirimin sorgusunu kendimize sormamız lazımdır” dedi.
Günün anısına Sakarya Üniversitesi’ nden Prof. Dr. Salih Zeki Yıldız ve Yrd. Doç. Dr. Ali Doğru’ya, Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın tarafından plaketleri verildi.

Haberler & Duyurular